W związku z moim udziałem w pracach zespołu ds. naboru Radnych do Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza, pragnę przekazać swoje wnioski po ostatnim posiedzeniu tegoż zespołu. W wyniku merytorycznej, choć emocjonującej dyskusji pomiędzy członkami zespołu, pojawiła się konieczność dokonania zmian w zapisach statutu Młodzieżowej Rady Miasta. Poniżej przedstawiam propozycje tychże zmian wraz z uzasadnieniem. Zmiany te obowiązywać by miały od nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta, czyli już przy kolejnym naborze.
Propozycje zmian w statucie:
Dodaje się § 6 Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza
Członek Młodzieżowej Rady w swoich działaniach przestrzega zasady neutralności politycznej. Radni nie mogą wykorzystywać członkostwa w Radzie do realizacji polityki konkretnej partii lub ugrupowania politycznego.
Skreśla się ust. 4 § 10 Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza
„4. nie jest członkiem: 1) partii politycznej; 2) organizacji stowarzyszonej z partią polityczną; 3) organizacji pozostającej w ścisłym związku z partią polityczną (tzw. młodzieżówki partyjnej).”
Zmienia się § 12 ust. 1 podpunkt 3)
Obecny kształt: 3) „Formularz zgłoszeniowy kandydata na radnego Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza” powinien zawierać dane kandydata, list motywacyjny, doświadczenie w pracy społecznej, pomysły na działania w Radzie, zgody wymienione w §10 oraz opcjonalnie załączniki potwierdzające dotychczasowe zaangażowanie społeczne bądź naukowe;
Proponowany kształt: 3) „Formularz zgłoszeniowy kandydata na radnego Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza” powinien zawierać dane kandydata, list motywacyjny, doświadczenie w pracy społecznej, informacje o członkostwie w stowarzyszeniach zwykłych i rejestrowych oraz partiach politycznych, pomysły na działania w Radzie, zgody wymienione w §10 oraz opcjonalnie załączniki potwierdzające dotychczasowe zaangażowanie społeczne bądź naukowe;
Skreśla się § 13 ust. 1 podpunkt 6)
6) dołączenia do organizacji określonej w §10 ust. 4 niniejszego Statutu;
Uzasadnienie do zmian:
Proponowane zmiany Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza mają na celu zapewnić neutralny politycznie charakter młodzieżowej rady, jednocześnie likwidując zakazy ograniczające bierne prawo wyborcze dla wybranych członków organizacji partyjnych bądź ugrupowań politycznych. Obecny kształt przepisów arbitralnie wyklucza z udziału w MRMK członków niektórych organizacji (pozostających w ściślejszym związku z określoną formacją polityczną), a jednocześnie promuje (poprzez eliminacje konkurencji) członków organizacji, które nie mają bezpośrednich związków
z daną formacją partyjną, lecz ich polityka zbieżna może być z interesem danej partii bądź ugrupowania politycznego. Członkowie władz takiej organizacji mogą należeć do określonej partii politycznej a sama organizacja może także startować w wyborach powszechnych jako stowarzyszenie.
Jednocześnie statut Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza nie wyklucza dziś politycznego zaangażowania Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza poprzez np. udzielenia poparcia konkretnej sile politycznej bądź politykowi danej formacji. Dlatego proponuje się dołączyć § 6 Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza mówiący o neutralności politycznej MRMK i jednocześnie zakazujący młodzieżowym radnym wykorzystywać członkostwa w Radzie do realizacji polityki konkretnej partii lub ugrupowania politycznego. Podobne przepisy znajdują się w statutach wielu innych młodzieżowych rad na terenie Polski m.in. w Kielcach, Poznaniu, Sochaczewie, Wołominie czy Wrocławiu. O politycznej neutralności mandatu młodzieżowego radnego mówi także wzorzec statutu dla młodzieżowej rady, stworzony przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów.
W celu lepszego zapewnienia neutralności młodzieżowej Rady kandydaci w zgłoszeniu mieliby obowiązek zamieścić informację o członkostwie w stowarzyszeniach oraz partiach politycznych. Komisja dokonująca wyboru miałby wtedy możliwość dokonania wyboru zapewniający szeroką reprezentację wszelkich środowisk funkcjonujących na terenie miasta, ograniczając możliwość dominacji w radzie przedstawicieli pojedynczych organizacji.
Wierzę, że równy dostęp wszystkich młodych osób do możliwości pracy i angażowania się na rzecz naszego miasta jest dla Pana tak samo ważny. Liczę, że będziemy w tej sprawie jednogłośni.
WE.0003.0001.2025
D2025.01.03202
4.02.2025 r.
Załącznik do interpelacji (Odp. na interpelację.pdf)
Przetargu na modernizację ulic Dobrzeckiej i św. Michała.
Remontu boiska Szkoły Podstawowej Nr 18.
Podwyżek cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków.
Zainstalowania lustra przy ulicy Piekarskiej.
Drożności kanałów deszczowych.
Niewłaściwego poruszania się po chodnikach osób na hulajnogach elektrycznych.
Wyboru nowego prezesa spółki MKS Kalisz.
Wspólnych spotkań kaliskich Rad Osiedlowych.
Otwartych boisk dla dzieci i młodzieży.
Maciej Antczak - interpelacja z dnia 23 kwietnia 2025
Usunięcia dziur po montażu latarni oświetleniowych na ulicy Wąskiej i Górnej.
Sławomir Matczak - interpelacja z dnia 23 kwietnia 2025
Nierównego chodnika przy skrzyżowaniu ulic Dobrzeckiej i Staszica.
Sławomir Matczak - interpelacja z dnia 23 kwietnia 2025
Karolina Sadowska - interpelacja z dnia 18 kwietnia 2025
Postawienia wiaty przystankowej na przystanku zlokalizowanym na ulicy Godebskiego.
Sławomir Matczak - interpelacja z dnia 17 kwietnia 2025
Ograniczenia prędkości na ul. Nowy Świat.
Mirosław Gabrysiak - interpelacja z dnia 8 kwietnia 2025
Marcin Małecki - interpelacja z dnia 8 kwietnia 2025
Utrzymania porządku na terenie byłej stacji ORLEN.
Tomasz Grochowski - interpelacja z dnia 7 kwietnia 2025